Sociālajā tīklā “Facebook” publiskoti pārsteidzoši attēli, kuros redzami visai nedabiski smilšu veidojumi jūras krastā, vietā, kur ar jūru satiekas upe.
Latvijas Universitātes profesors Ģirts Stinkulis fotogrāfijas autorei norādījis, ka šādus veidojumus līdz šim neesot redzējis, lai gan nodarbojas ar ģeoloģiju. Viņaprāt, tie varētu būt līdzīgi tā saucamajiem jardangiem – vēja un tā nestās smilts erozijas formām.
“Doma ir tāda, ka vējš izpūš sauso smilti, bet atstāj un apstrādā (erodē) kaut kādā ziņā konsolidētāku, blīvāku materiālu. Parasti jardangus veido cieti ieži tuksnešos, ko ilgi appūš vējš, bet tamlīdzīgi veidojumi fotoattēlos fiksēti arī Mičiganas ezera pludmales smiltīs (tur tos skaidro ar vietām palikušu ledu smiltī) un citur. Acīmredzot vietā, kur uzņemtas šīs fotogrāfijas, smilts iepriekš bija mitra. Iespējams, taisnība komentāriem par upes ūdens ietekmi uz smilts mitrumu. Varbūt to ietekmēja arī augstāks un pēc tam zemāks jūras līmenis. Mitrā smilts žuva dažādā ātrumā un kaut kur (vāji izteiktu plaisu krustpunktos, pie augu saknēm, kādiem ieslēgumiem smiltīs?) mitrums saglabājās ilgāk, tāpēc smilts šeit bija noturīgāka pret vēja eroziju,” raksta Stinkulis.
Tipiska mūsu zemes ainava!?!?!😲 Pie Sīkraga, kur upe Ķikans satiek jūru.
Nu re, te arī izsmeļošs komentārs!
Sirsnīgs…Posted by Dace Balode on Pirmdiena, 2018. gada 25. jūnijs
5,166 skatījumi