TV3 raidījums “Bez Tabu” ziņo par kādu vīrieti, kas jau pusgadu nav ticies ar savu divarpus gadus veco dēlu. Lai gan tiesības tikties ar bērnu vīrietim pienākas, māte tiesas spriedumu ignorē, arī atbildīgās institūcijas ir bezspēcīgas.
Aleksandrs raidījumam stāsta, ka no brīža, kad izjuka kopdzīve ar bērna māti, viņa liedz tikšanos ar puisēnu. Māte ignorē tiesas spriedumu, kas paredz, ka Aleksandram ir saskarsmes tiesības ar dēlu divreiz mēnesī, nedēļas nogalēs (no piektdienas pēcpusdienas līdz pirmdienas rītam), kad puisēns tiek paņemts no bērnudārza.
Taču šādas tiesības vīrietim esot grūti realizēt, jo puisēns uz pirmsskolas iestādi netiekot vests, līdz ar to nav iespējams realizēt saskarsmi. Mājās bērna māte tēvu nelaiž un tikšanos ar dēlu liedz arī tiesu izpildītāja klātbūtnē. Ar bērna tēvu nekontaktē. Neinformē par mazā gaitām un veselību.
Aleksandrs raizējas, ka mazais viņu drīz varētu pat nepazīt, turklāt šai vecumā bērni ātri izaug. Puisēnu neredz arī vecvecāki un pusbrālis, Aleksandra otrs bērns, ar kuru kopā abi auguši.
Kamēr tiesu izpildītājs bērna mātei ir noformējis aktu un naudas sodu par tiesas lēmuma nepildīšanu, palīdzēt tēvam satikt bērnu nevar ne policija, ne citas institūcijas. Ja akts tiks sagatavots atkārtoti, varēs vērsties prokuratūrā, lai ierosinātu sākt kriminālprocesu par tiesas sprieduma ļaunprātīgu nepildīšanu.
Kā atzīst psiholoģe Dace Rolava, tiekoties ar bērnu un viņa tēvu, atzīst, ka mazajam ir nepieciešama saskarsme ar abiem vecākiem, tostarp tēvu, ar kuru viņam izveidojusies cieša saikne. To atzinusi tiesa.
Tieslietu ministrijas pārstāvji iesaka vērsties pie tiesu izpildītāja un Bāriņtiesas. Garkalnes novada Bāriņtiesas priekšsēdētāja lai gan piekrīt, ka puisēnam nepieciešama saskarsme ar abiem vecākiem, par konkrēto gadījumu neko neesot tiesīga komentēt. Esot veikusi pārrunas ar abiem vecākiem, neko vairāk nevarot izdarīt.
Mātes viedokli gan šajā jautājumā raidījumam neizdevās noskaidrot. Uz telefona zvaniem sieviete neatbild, arī durvis neatver.
Bērna tēvs mīl mazo, maksājot uzturlīdzekļus, nav sodāmību un atkarību. Stāsta, kad pirms pusgada bija paņēmis bērnu pie sevis, ieradusies viņa māte ar savu brāli, un (mazā puisēna un viņa pusbrāļa klātbūtnē) ar metāla stieni uzbrukuši Aleksandram. Ar varu centās atņemt bērnu.
Aleksandrs ir pārliecināts, ka šis gadījums radījis bērnam smagu emocionālo traumu. Juristi atzīst, ka ir bezspēcīgi un nav instrumentu, kā piespiest māti pildīt tiesas spriedumu. Iespējams, jāmaina likumdošana, lai izvairītos līdzīgām situācijām.
Foto:Cheryholt/https://pixabay.com/en/users/cherylholt-209609//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
6,248 skatījumi