Arvien biežāk pasaulē, tai skaitā Latvijā tiek runāts par tā sauktajām viltus ziņām jeb fakenews un to izraisītajām problēmām. Izdomātas, sagrozītas, skandalozas un tendenciozas informācijas izplatība internetā ir kļuvusi par vieglas peļņas avotu un sabiedrības ietekmēšanas līdzekli, atstājot objektīvu un kvalitatīvu žurnālistiku otrajā plānā, vēsta portāls Labdien.lv.
Latvijas mediju vidē viltus ziņu fenomens, kā izrādās, ir ļoti izplatīts. To demonstrē pat sabiedriskie mediji, tostarp LTV1, kura pati nesen raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” analizēja viltus ziņu ietekmi uz sabiedrisko domu.
Taču iedziļinoties raidījumā, redzams, ka tas, aizsedzoties aiz pētnieciskās žurnālistikas vārda, pats demonstrējis zināmus fakenews elementus savā sižetā par Nacionālo mediju grupu (NMG). Tajā raidījums minējis dažādus pieņēmumus un sagrozījis faktus, lai mestu ēnu pār Nacionālo mediju grupu un, iespējams, arī citām raidījumā aplūkotajām tēmām, raksta portāls.
Emocionālā video uzrunā NMG vadītājs Alberts Jodis norāda uz vairākiem punktiem, kas liecina par to, ka “Aizliegtais paņēmiens” varētu būt galvenais fakenews avots Latvijā, kaut vai tikai aplūkojot cik daudz nepatiesības un izdomājumu raidījuma žurnālisti spējuši radīt tikai dažās raidlaika minūtēs.
“Aizliegtais paņēmiens” savas pastāvēšanas vēsturē pievērsis uzmanību daudzām aktuālām tēmām, un emocijām norimstot, diez vai varētu apgalvot, ka visas pasaules nelaimes nāk tikai no šī raidījuma, taču aplūkojot piemērus no 29. janvāra raidījuma, diemžēl nākas konstatēt, ka šajā reizē raidījuma autori nākuši klajā ar īpaši daudziem tukšiem apgalvojumiem, kuriem nav pamata, kā arī ļoti daudz patiesībai neatbilstošām fakenews.
Labdien.lv uzskaitījis fakenews vien šajā īsajā sižetā par NMG:
Fakenews nr.1. Raidījumā uzsvērts, ka pastāv aizdomas, ka Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ir izveidojusi viltus ziņu portālu tīklu. Šis fakts neatbilst patiesībai, jo NMG izveidotājs ir Alberts Jodis, nevis kāda politiskā partija vai politikai pietuvināti cilvēki.
Fakenews nr.2 Tiek uzsvērts, ka izveidoti viltus ziņu portāli, kas pilnībā neatbilst patiesībai. Vai iespējams uzrādīt kaut vienu viltus ziņu šajos portālos? Sabiedriska medija žurnālistiem būtu jāsaprot, kas ir fakenews definīcija. To nevar attiecināt uz publikācijām, kuru saturs nešķiet patīkams vai neatbilst raidījuma autoru politiskajam redzējumam.
Fakenews nr.3. Tiek norādīts, ka portālā “Tautasbalss.lv” galvenajā lapā lielākoties visas ziņas ir par politiku vai politiķiem un par Aivaru Lembergu. Arī šo faktu var nosaukt par neatbilstošu patiesībai, jo portālā vairāk nekā puse publicēto ziņu nav saistītas ar politiku. Iespējams raidījuma vadītājam Guntim Bojāram personīgi nepatika portālā izvietotā publikācija par viņu, kura gan ir atrodama galvenajā lapā ar nosaukumu “Kā Bojārs mēģināja nozagt dziesmu svētkus”.
Fakenews nr.4. Raidījums uzsver, ka daudziem šiem portāliem nav pat norādīts kontakttālrunis. Iespējams žurnālists, kas pētījis šos portālus, bijis ar pārāk zemām datorprasmēm, lai atrastu sadaļu “Kontakti”, kurā atrodama kontaktinformācija, tādējādi daudz vieglāk bijis paziņot, ka tādas informācijas vienkārši nav.
Fakenews nr.5. Tāpat tiek minēts, ka “vairāku interneta portālu īpašnieks Alberts Jodis apstiprina, ka “Dzeltenais.lv” un “Tautasbalss.lv” ir viņa portāli.” Šeit medijs nonāk pretrunā. No vienas puses tiek apgalvots, ka NMG izveidojis ZZS, no otras puses, ka īpašnieks ir Alberts Jodis. Šeit kļūst saprotams, ka medijs īstenībā zina, kāda ir patiesība, taču ZZS tiek piesaukts sižeta dēļ, lai varētu tapt šis fakenews raidījums.
Fakenews nr.6. Raidījuma 17:17 minūtē tiek minēts, ka “Tautas balss” ir pavisam jauns portāls. Taču kā liecina publiskajā vidē pieejamā informācija, portāls izveidots 2009. gadā un šo gadu laikā ir pilnveidojis savu attīstību. Esošā izskata portāls darbojas jau kopš 2015. gada. Ar šādu apgalvojumu, kādu nācis klajā raidījums, žurnālisti mudina sabiedrību domāt, ka izveidots kārtējais vēlēšanu projekts, taču, kā redzams, tas neatbilst patiesībai.
Fakenews nr.7. Raidījuma 18:05 minūtē tiek minēts, ka autori šiem rakstiem nav norādīti. Patiesībā gan skaidri redzams, ka par saturu atbild Latvijas Žurnālistikas centrs. Šāda norāde atrodama katrā NMG portālā. Turklāt, ja mēs pielietojam analoģiju, redzams, ka arī šim rakstam par “viltus medijiem” LSM.lv nav autora jeb kā autors norādīts “Aizliegtais paņēmiens”.
Fakenews nr.8. Turpat vēlāk 19:35 tiek minēts, ka tajā pašā portālā “Tautasbalss.lv” ir ļoti labvēlīgas publikācijas ZZS, tā mēģinot vainot portālu neobjektivitātē. Jā, ir vairākas pozitīvas publikācijas, taču tajā pašā laikā ir arī kritiskas un ne mazums, piemēram,
1. Who is Mr. Krauze?
2. Dr. Dūklavs – soctīklotāji neizpratne, par ko ministrs izpelnījies šādu godu
3. Sašutumu izraisa Brigmaņa paziņojums, ka Grigules izslēgšanu no partijas valdes nav jēgas skatīt un virkne citu.
Fakenews nr.9 Savukārt 19:57 tiek paziņots, ka “Jo, ne kurš katrs, veidotu veselu portālu impēriju, lai atbalstītu Lembergu…”. Jāatgādina, ka NMG izveidots 2008. gadā un nekādā veidā tas nav bijis saistīts ar nodomu atbalstīt kādu politisko spēku. NMG izveidošanas pamatā ir īpašnieka lēmums pievērsties šai darbības jomai, nevis mēģinājums iesaistīties politikā. Šo raidījuma apgalvojumu varētu nosaukt par vislielāko fakenews no visa, kas pausts raidījumā.
Fakenews nr.10. Visbeidzot 20:41 minūtē raidījumā tiek paziņots, ka “Pirms lasāt un dalāties ar ziņām par politiku, rēķinieties, ka viegli varat kļūt arī par politisko reklāmu pastniekiem.” Ņemot vērā, ka šis apgalvojums tiek teikts tūlīt pēc sižeta par NMG, varam uzskatīt, ka tas ir Nacionālajai mediju grupai tieši adresāts apgalvojums, kas var tikai un vienīgi tikt uztverts kā apvainojums, ar kura palīdzību sabiedriskais medijs cenšas noniecināt citu tirgus dalībnieku.
Kopumā izanalizējot raidījumā pausto un apskatot šos piemērus, pastāv vairāki draudi un runa nav tikai par fakenews intensitāti uz visu raidījuma apjomu, bet veidu, kādā “Aizliegtais paņēmiens” veidotāji cenšas pasniegt cita medija redakcijas skatījumu. Tā vien šķiet, Bojārs ar kolēģiem būtu apmierināti, ja citi mediji pūstu viņu stabulē un Nacionālajai mediju grupai nebūtu savas pārliecības, bet tā akli sekotu līdzi citiem medijiem, kas ražo vienas un tās pašas ziņas, skaidri nosakot, kuri ir “sliktie” un kuri ir “labie”. Mēģinājumi mediju telpā pasniegt daudzveidīgus viedokļus, kuri dažkārt reti redzami citos Latvijas plašsaziņas līdzekļos, šī raidījuma uztverē uzskatāmi ar aizdomām, tādējādi viņi sēj neuzticību sabiedrībā. Piedodiet, “Aizliegtais paņēmiens” veidotāji, bet Jūsu darbs izskatās pēc pasūtīta sižeta!
Tā vien šķiet, ka, ja NMG atbalstītu “Aizliegtais paņēmiens” redakcijas mīluļus, iespējams, “Vienotību”, Kustību “Par!”, Jauno Konservatīvo partiju vai jebkuru citu liberālu spēku, tad šāds sižets noteikti netiktu veidots. Iespējams pat Nacionālā mediju grupa saņemtu uzslavas, taču līdz ko kāds nav gatavs pakļauties dresūrai, tā tiek apšaubītas tā spēja būt drošam un objektīvam informācijas avotam.
Diemžēl viss iepriekš minētais liecina tikai par to, ka sabiedriskā medija paspārnē producētais raidījums “Aizliegtais paņēmiens” pats nevar lepoties ar kvalitatīvu un objektīvu informācijas pasniegšanas līmeni – tā vien izskatās, ka visu nodokļu maksātāju dāsni finansētie žurnālisti ir spējīgi vien tik daudz, kā saražot kārtējo fakenews un tad piepūst vaigus, lai savai auditorijai – skatītājiem, klausītājiem un lasītājiem, iebarotu šo plāno lēcu virumu, uzdodot to par “Michelin” restorānu šefpavāru veikumu. Skumji.
6,763 skatījumi