TV3 raidījums “Nekā personīga” daudzkārt stāstījis, kā samērā nelielu parādu dēļ parādniekiem nācies zaudēt vienīgo mājokli. Turpat 90 gadus vecas un vientuļas sirmgalves Eleonoras Ļaksas stāsts ir īpašs. Tiesu izpildītāja Rolanda Veinberga rīcības dēļ viņa zaudējusi ne vien dzīvokli, bet arī naudu. Jo pēc īpašuma pārdošanas par 28 000 viņa it kā izdevusi vekseli nevienam nepazīstamam cilvēkam. Tagad pensionāre palikusi bez dzīvokļa un bez naudas.
Policija sākusi izmeklēšanu par krāpšanu lielā apmērā.
Latgalietei Eleonorai Ļaksai nākammēnes paliks 89 gadi. Sirmgalve centram tuvajā Lugažu ielas dzīvoklī dzīvo no pagājušā gadsimta vidus, kad atbrauca uz galvaspilsētu studēt un palika Rīgā. Jau daudzus gadus pensionāre divistabu miteklī dzīvo viena, dzīvesbiedrs miris, bērnu nav, vēsta raidījums.
“Nekā personīga” saruna ar Eleonoru Ļaksu
“Nekā personīga”: Kurš rūpējās par Jūsu rēķiniem, pasta sūtījumiem?
Ļaksa: Pati!
“Nekā personīga”: Vai Jums pastnieks ir nesis arī kaut ko dzīvoklī?
Ļaksa: Man tur uz pastkastīti atnāk iemesta zīmīte. Bet es pateikšu. Es tur nekad nesteidzos. Jo mani jau vairs tur vecu cilvēku nekas negaida. Kas gan tur var man pienākt?
Pirmās saistības pret ”Rīgas namu pārvaldnieku” Eleonorai Ļaksai radās jau pirms astoņiem gadiem. Tās pensionārei izdevās nokārtot. Bet pēdējos gados veselība pasliktinājās, radās pārvietošanās grūtības un vientuļā sirmgalve arvien retāk izgāja no mājām. Un aizmirsa regulāri apmaksāt komunālos rēķinus. ”Rīgas namu pārvaldnieks” par parādiem pirms diviem gadiem vērsās tiesā pret Eleonoru Ļaksu.
“Mēs runājam par parāda summu par pakalpojumiem, kas ir nepilni 900 eiro. Kopā ar citiem pieskaitāmajiem izdevumiem tas ir 1137 eiro,” norāda SIA ”Rīgas namu pārvaldnieks” Komunikācijas nodaļas vadītājs Krists Leiškalns.
Vaicāts, cik tālu “Rīgas namu pārvaldniekam” ir pienākums vērsties sociālajos dienestos, saprotot, ka cilvēks ir bez apgādnieka, viņš atbild: “Jāsaka, ka tas ir paša klienta uzdevums vērsties pēc šīs te palīdzības.”
Sprieduma izpildi nonāca pie zvērināta tiesu izpildītāja Rolanda Veinberga. Viņam ir tiesības pārbaudīt parādnieces kontus. Sirmgalvei pensiju skaita uz “PrivatBank”, un kontā vajadzēja būt uzkrātiem vairākiem tūkstošiem. Bet tiesu izpildītājs nenoņēma naudu no konta. Bet tūkstoš eiro lielā parāda dēļ Rolands Veinbergs izlika izsolē sirmgalves vienīgo mājokli.
Eleonoras Ļaksas pārstāve Ilze Kublinska norāda: “Tiesu izpildītājs nebija tiesīgs rīkot izsoli dzīvoklim, viņš bija tiesīgs ieturēt līdzekļus no bankā esošajiem līdzekļiem. Uz to brīdi bija ap 8 000 eiro parādnieces kontā. Tas ir pierādāmi no kontu izdrukām.
Pensionāres dzīvokli pārdeva publiskā izsolē par vairāk nekā 30 700 eiro. Sedzot Eleonoras Ļaksas parādu pret ”Rīgas namu pārvaldnieku”, atlikušo summu tiesu izpildītājam vajadzēja aizskaitīt uz pensionāres kontu. Taču tā nenotika.
Pērn rudenī sirmgalvei dzīvoklī pazuda elektrība, un viņai palīgā steidzās māsas mazmeita. Uzkopjot dzīvokli, attālā radiniece atrada vairākus dokumentus. Arī šo vekseli. Pēc tajā rakstītā sanāk, ka aprīlī, divus mēnešus pēc izsoles apstiprināšanas tiesā, pensionāre no kādas 30 gadīgas Kristinas Lucenko aizņēmusies 28 000 eiro. Summu ir identiska tai, kas palika pāri no dzīvokļa pārdošanas, un ko tiesu izpildītājam vajadzēja pārskaitīt pensionārei.
Vekselis izdots Imantā, laikā, kad sirmgalve vairs viena nevarēja iziet no mājas. Un bez smalkām paraksta ekspertīzēm, var redzēt, ka uz vekseļa nav parakstījusies Eleonora Ļaksa, bet viņas parakstu kāds nemākulīgi centies atdarināt.
“Neko es neesmu parakstījusi. Tie paraksti nav mani. Tas nav no manas rokas rakstīts. Pat neviens burtiņš,” saka seniore.
“Viņa arī pati saka, ka tas nav viņas paraksts. Un ir pilnīgi neiespējami, ka viņai tajā pavasarī būtu bijusi iespēja sakomunicēt ar kaut kādu nevienam radiniekam nezināmu cilvēku,” stāsta Eleonora Ļaksas māsas mazmeita, pilnvarotā persona Santa Arāja-Bērziņa.
Kristina Luceno, no kuras vecā kundze it kā aizņēmusies 28 000, jau divas nedēļas pēc vekseļa izdošanas pieprasīja naudu atdot. Vērsās pie notāres Ingas Muciņas un tad tiesā. Lieta atkal nonāca pie tiesu izpildītāja Rolanda Veinberga. Neviena no amatpersonām nepārbaudīja, vai vekselis nav viltots. Un 28 000 Veinbergs jau pārskaitījis uz Lucenko kontu Lielbritānijā.
“Un tajā brīdī zvērināta notāra rīcība ir diezgan aizdomīga, jo notāram vajadzēja saprast kundzes vecumu un steigu, kādā prasa naudas līdzekļus atgriezt. Apzināti tiesu izpildītājs ir aizturējis šo te izmaksu uz parādnieces kontu. Un, izmantojot Kristinas Lucenko ne Latvijā reģistrēto kontu, šie līdzekļi aizskaitīti trešajai personai,” stāsta Eleonoras Ļaksas pārstāve Ilze Kublinska.
Dažu mēnešu laikā sirmgalve palikusi ne tikai bez dzīvokļa, bet arī bez naudas, par kuru varētu iegādāties citu mitekli vai segt vismaz pansionāta izmaksas.
“Nekā personīga” saruna ar zvērinātu tiesu izpildītāju Rolandu Veinbergu
“Nekā personīga: “Tas, ka Jūs nepārskaitījāt viņai 28 000 pēc dzīvokļa izsoles, bet paturējāt tos savā kontā un divus mēnešus vēlāk parādās vekselis par identisku summu, tā varētu būt tikai sakritība?
Veinbergs: Es Jums šobrīd nevaru komentēt, jo man ir jāapskatās lieta. Būtu lūgums atrakstīt jautājumus, lai var apskatīties.
Eleonoras Ļaksas pilnvarotie pārstāvji vērsušies prokuratūrā un šonedēļ kriminālprocesu par krāpšanu lielā apmērā ierosinājusi policija.
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes 3. biroja priekšniece Inga Meikšāne norāda: “Gadījumā, ja amatpersonas rīcībā būs noziedzīga nodarījuma pazīmes, tad nepārprotami tā tiks saukta pie atbildības. Savukārt, ja šādi apstākļi netiks konstatēti, tad viņu vērtēs atbilstoši tiešā vadība. Jo, ja runājam par zvērinātiem tiesu izpildītājiem, tad viņu sodīšanas mehānisms ir salīdzinoši bargs.”
Šī nav pirmā shēma, kurā salīdzinoši neliela parāda dēļ tiek zaudēts mājoklis vai iespaidīgi naudas līdzekļi un kurā centrālā persona ir Rolands Veinbergs.
Konkrētā tiesu izpildītāja rīcība ir tikusi vērtēta arī Tieslietu ministrijā.
Jaunie īpašnieki jau pērn gribēja ievākties Lugažu ielas dzīvoklī, taču pensionāres izlikšanu no mājām patlaban aizkavējis cits tiesu izpildītājs Mārcis Midegs. Viņš drīkst atlikt dzīvokļa ievešanu valdījumā līdz ārkārtas situācijas beigām 7. februārim. Taču, ja līdz tam nekas nemainīsies, tad dzīvoklī likumīgi ievācas jaunie īpašnieki un sirmgalve paliek uz ielas.
“Lielāko mūža daļu esmu nodzīvojusi šeit. Tas ir pareizi. Es ceru, ka būšu spējīga nodzīvot līdz vakaram, kā saka, dzīves novakaram. Bet, kas to lai zina… Pielabojiet un dodiet kaut mazāko padomiņu, kā man turpmāk dzīvot. Kā vieglāk nodzīvot to dzīves palikušo laiciņu,” saka pensionāre.
“Nekā personīga” saruna ar zvērinātu tiesu izpildītāju Rolandu Veinbergu
“Nekā personīga”: Jums mazliet nav neērti apkrāpt vecus, nespējīgus cilvēkus un iedzīvoties uz viņu rēķina?
Veinbergs: Par kādu apkrāpšanu Jūs runājat?
“Nekā personīga”: Par viņa vienīgā mitekļa atņemšanu.
Veinbergs: Uzrakstiet. Man ir jāsaprot, par ko mēs runājam.
Tiesu izpildītājs Veinbergs raidījumam “Nekā personīga” atrakstīja, ka bez dzīvokļa pārdošanas nebūtu iespējams apmierināt piedzinēja prasījumus saprātīgā termiņā. Un, ka likums tieši nenosakot, ko darīt ar izsolē pārdotā dzīvokļa atlikumu. Veinbergs arī raidījumam “Nekā personīga” piedraudēja ar kriminālatbildību par neslavas celšanu.
3,529 skatījumi