Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Vienaldzība un vardarbība: Sabiedrība šokēta par notiekošo Latvijas bērnunamos

Kad valsts beidzot sāks rīkoties, lai mainītu sistēmu?

Arvien biežāk izskan ziņas par cietsirdīgo un vienaldzīgo attieksmi pret bērniem, kas aug bērnunamos.

Pēc saņemtām konkrētām sūdzībām, Labklājības ministrija rosināja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai (VBTAI) sadarbībā ar biedrību “Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi” veikt padziļināto bērnu tiesību ievērošanas pārbaudi valsts sociālās aprūpes centra (VSAC) “Rīga” filiālē “Rīga”.

Pārbaudes laikā konstatēts, ka tiek pieļauta emocionāli un fiziski vardarbīga attieksme pret bērniem un atsevišķos gadījumos pakalpojumi tiek sniegti viņiem nepiemērotā vidē. Piemēram, secināts, ka bērniem netiek savlaicīgi veikta autiņbiksīšu nomaiņa, kas bērnam rada diskomfortu un attiecīgi arī uzvedības pārmaiņas. Bērniem nav individuālu higiēnas piederumu, bieži nav pat individuāla apģērba.

Pārbaude arī konstatēja, ka filiālē “Rīga” netiek pienācīgi nodrošināta bērnu veselības aprūpe – nenotiek ārstēšana atbilstoši pēc ārsta noteiktā plāna, netiek savlaicīgi organizētas psihiatra, stomatologa konsultācijas. Tāpat atklāts, ka pavirši un slikti organizēts bērnu audzināšanas un izglītošanas darbs. Bērniem netiek mācītas elementāras pašaprūpes iemaņas un higiēnas normas. Pārbaudes laikā konstatēts, ka vispār nav redzams, ka kāds mēģinātu noskaidrot bērna viedokli ar viņu saistītajos jautājumos, kas liek secināt, ka šajā institūcijā bērni diemžēl ir sistēmas elements, nevis personības ar individuālām vajadzībām.

Rīgas bērnunams diemžēl nav vienīgā šāda iestāde, kurā pret bērniem izturas nepieņemami. Personāla un vienaudžu vardarbība pastāv arī citos bērnunamos un internātskolās. Biežāk par to tiek noklusēts.

Sabiedrība ir šokēta par to, kādos apstākļos spiesti augt bērni bērnunamos, bet vai valsts pati nav radījusi šo sistēmu? Tā tērē naudu bērnunamiem un internātskolām, tā vietā, lai domātu, kā to izmantot ģimeniskas vides radīšanai bērniem, kuri palikuši bez savas ģimenes!


2,313 skatījumi

Un Tavas domas par šo?