Pirmās liecības par boksa spēlēm ir jau no Senās Grieķijas, kur 688. gadā p. m. ē. bokss tika organizēts kā Olimpiskā spēle. Bokss ir cīņas sporta veids, kurā divi spēlētāji sacenšās viens pret otru, izmantojot refleksus, izturību, ātrumu un spēku. Boksā iesaistītos spēlētājus sauc par bokseriem. Lielākoties bokseri koncentrējas uz sitieniem. Tiek uzskatīts, ka mūsdienu boksa pirmsākumi meklējami Apvienotajā Karalistē.
Mūsdienās bokss kļūst aizvien populārāks kā sportošanas un atpūtas veids. Bokss ne tikai nodrošina intensīvu treniņu visam ķermenim, bet tas ir arī lielisks veids, kā uzlabot garīgo izturību. Daudzus cilvēkus šis sporta veids piesaista tā intensīvās fiziskās sagatavotības un pašizpausmes iespēju dēļ. Lielu labumu sniedz arī prasme sevi aizstāvēt. Arvien vairāk cilvēku atzīst, ka boksa nodarbības sniedz labumu, to apgalvo arī Mairis Briedis.
Īsa boksa vēsture
Tiek apgalvots, ka bokss sengrieķiem bija pazīstams jau 688. gadā pirms mūsu ēras. To turpināja spēlēt līdz pat 18. gadsimtam, un 19. gadsimtā Apvienotā Karaliste atnesa mūsdienu boksa spēli visā pasaulē, un vēlāk tā izplatījās arī Amerikas Savienotajās Valstīs. Agrāk karavīrus trenēja senās Romas ģenerāļi, aptinot ap dūri ādas siksnu, lai cīnītos ar ienaidnieku netiktu traumētas rokas. Pamazām tas kļuva par sporta veidu, un spēlētāji sāka valkāt dažādas lietas, lai tik ļoti netraumētu sevi. Bieži vien karaļi rīkoja cīņas starp vergiem izklaidēs pēc.
Pēc Romas impērijas sabrukuma parādījās modernais bokss. Lai gan tas bija gandrīz izdzēsts no atmiņas, tomēr atdzima Lielbritānijā. 16. gadsimta sākumā to dēvēja par “kailboksiem” un pēc tam arī cīņas par balvām. Te nebija rakstisku noteikumu, kā arī nebija tādu dalījumu kā svara vai raundu sadalījuma. Pirmo reizi boksa noteikumus 1943. gadā ieviesa Džeks Broitons, kurš pats bija čempions, un tos sauca par Broitona noteikumiem.
Boksa noteikumi:
• Parasti ir 12 boksa raundi, katrs no tiem ilgst 3 minūtes. Šajos raundos ir vienas minūtes atpūta.
• Nevar sist pretiniekam, kad tas atrodas guļus.
• Ja spēlētājs vēlas uzbrukt savam pretiniekam, viņam ir jāizmanto dūres.
• Spēlētājam nav atļauts sist pretiniekam zem jostas, t. i., mugurā, kaklā utt.
• Bokserim nav atļauts izmantot virves labākam satvērienam.
• Ja spēlētājs ir saņēmis spēcīgu sitienu, viņam/viņai ir piecas minūtes laika, lai atgūtos.
• Bokseris nedrīkst tīšām izspļaut mutes un zobu aizsargu, lai atpūstos.
• Tiklīdz tiesnesis ir apturējis cīņu, ir jāatkāpjas soli atpakaļ, nevis uzreiz jāsit pretiniekam.
• Ja bokseris savu pretinieku ir nogrūdis zemē, tad viņš/viņa var viņu sist, līdz persona padodās.
• Situācijā, kad bokseris ir notriecis pretinieku, bokserim ir jādodas uz neitrālo stūri, kamēr tiesnesis veic skaitīšanu.
Boksa aprīkojums:
• Boksa cimdi – viena no svarīgākajām boksa sastāvdaļām. Tāpēc ir ļoti svarīgi izvēlēties pareizo izmēru un modeli, jo šie cimdi tiks valkāti gan treniņos, gan mačos. Parasti šos cimdus mēra pēc svara. Tāpēc bokseriem ir jāizvēlas starp 10, 12, 16 vai 20 uncēm smagiem cimdiem. Cimdu svars ir atkarīgs arī no boksera ķermeņa svara un viņa prasmēm.
• Aproces – daži bokseri izvēlas arī roku aproces, jo tām ir būtiska nozīme plaukstu locītavu aizsardzībā. Rokas aproces nodrošina, ka boksera plauksta locītava ir pasargāta no savainojumiem vai lūzumiem.
• Mutes aizsargi – obligāti nepieciešami. Pamatā šie mutes aizsargi ir izgatavoti no gumijas tipa materiāla. Mutes aizsargu uzdevums ir aizsargāt boksera muti un it īpaši zobus intensīvas cīņas laikā. Šie mutes aizsargi ir izgatavoti tā, lai bokseris, tos lietojot, justos droši un ērti. Tie ir pieejami vairākās cenu kategorijās atkarībā no aizsardzības, materiāla, zīmola un izmēra.
• Ringa apavi – liela nozīme boksā, jo tie palīdz uzlabot kājas darbu boksa mača laikā. Katram cilvēkam, neatkarīgi no tā, kādā līmenī viņš spēlē, vajadzētu būt ringa apaviem. Izvēloties pareizos ringa apavus, iegūsiet tik nepieciešamo potītes atbalstu.
2,532 skatījumi