Dalies, , Google Plus, Pinterest,

Drukāt

Posted in:

Zelta tīrīšana – noderīgi padomi

Publicitātes materiāls

Rotaslietas no zelta – zelta auskari, zelta ķēdītes ( https://220.lv/lv/apgerbi-apavi-aksesuari/aksesuari-sievietem-un-viriesiem/rotaslietas/kaklarotas/f/all/zelts ), laulības gredzeni, ir visbiežāk lietotās rotaslietas. Rotaslietas no šī dārgmetāla bieži saņemam mantojumā, bet, ilgi nelietotas, tās kļūst bālas un neizteiksmīgas, savukārt ikdienā lietotas zelta rotaslietas ar laiku kļūst netīras un zaudē zeltam raksturīgo grezno spīdumu. Tā, piemēram, laulības gredzenus noņem reti, tāpēc tie kļūst netīri visātrāk. Uz metālu iedarbojas dažādas sadzīvē lietotas ķīmiskas vielas un šķīdumi, ādas tauki, sviedri, nejauši skrāpējumi – viss veicina gredzena vizuālā izskata izmaiņas.

Zelts ir vienīgais dārgmetāls, kas neapsūbē, jo tas nesatur oksīdus. Tomēr tas ir salīdzinoši mīksts metāls, kas viegli saskrāpējas un tādēļ ar laiku arī nomatējas. Regulāra tīrīšana palīdzēs zelta rotaslietām atgriezt iepriekšējo spožumu un estētiskās kvalitātes.

Kā droši zelta rotaslietas tās valkāt?

Varētu domāt, ka augstākas proves zelts ir cietāks un tātad arī izturīgāks pret mehāniskiem bojājumiem, tomēr tā tas nav. Jo augstāka zelta prove, jo mīkstāks ir metāls, tāpēc 375 proves zelta sakausējums (9 karāti) ir izturīgāks pret skrāpējumiem nekā 750 proves (18 karāti) vai 999 proves (24 karāti) zelts. Šī iemesla dēļ ieteicams kopā nēsāt gredzenus, kuru karātu vērtība ir līdzīga, piemēram, saderināšanās gredzenu un laulības gredzenu.

Svarīgi zināt pirms tīrīšanas

Zelta rotaslietu tīrīšanā ir atšķirība, vai rota ir apzeltīta vai izgatavota no zelta sakausējuma. Apzeltīšanas procesā tiek uzklāta plāna zelta kārtiņa uz mazāk vērtīgiem metāliem, kā sudrabs un varšs. Zelta kārtiņa ar laiku nonēsājas, šī iemesla dēļ apzeltītie izstrādājumi tiek uzskatīti par mazāk noturīgiem salīdzinājumā ar zelta izstrādājumiem.

Ja tā ir zeltīta rotaslieta, tad pastāv risks, ka ķīmiskas vielas un mehāniska iedarbība var zeltījumu sabojāt. Šādas rotaslietas visdrošāk tīrīt ar ziepjūdeni un pēc tam rūpīgi noslaucīt ar mīkstu lupatiņu.
Zelta rotaslietu tīrīšanu, kurās ir iestrādāti pusdārgakmeņi labāk uzticēt profesionāļiem. Daži pusdārgakmeņi, piemēram, opāli un smaragdi, ir īpaši jutīgi pret ūdeni un tīrīšanas līdzekļiem, tāpēc tiem nepieciešama īpaša aprūpe.

Zeltu nedrīkst pakļaut hlora ietekmei. Hlors var neatgriezeniski sabojāt zelta krāsu, tādēļ zelta rotaslietas jānoņem lietojot hloru saturošus tīrāmos līdzekļus vai ejot peldbaseinos.

Zelta rotaslietu tīrīšana

Mājas apstākļos var izmēģināt vairākus pārbaudītus paņēmienus.

1. Sāls šķīdums

Ūdens glāzē izšķīdina 5 ēdamkarotes sāls. Rotaslietu ieliek šķīdumā un atstāj uz diennakti. Pēc tam noskalo ar tīru ūdeni un rūpīgi noslauka ar mīkstu drāniņu.

2. Cukurūdens

Pārsteidzoši, bet cukura šķīdums ir dabīgi skāba vide, kas notīrīs zeltu vienas nakts laikā. Ūdenī izšķīdina 3 tējkarotes cukura – un darba šķīdums gatavs lietošanai!

3. Etiķis

Ieteicams kāds no maigajiem etiķiem – piemēram, baltvīna etiķis. Zelta izstrādājumu viegli paberzējiet ar etiķī samērcētu mīkstu drāniņu, līdz visi netīrumi ir noņemti, pēc tam mazgājiet un nosusiniet.

4. Trauku mazgājamais līdzeklis

Zelta rotaslietas var “peldināt” siltā ūdenī, kam pievienots trauku mazgājamais līdzeklis. Ūdeni viegli uzputo un zeltu atstāj uz 10 līdz 15 minūtēm tajā pamirkt. Pēc tam ar mīkstu zobbirstīti notīra sārņus, kas vēl ir palikuši. Noskalo un nožāvē.

5. Ožamais spirts (amonjaks)

Netīru zelta rotaslietu tīrīšanai jālieto stiprāki līdzekļi. Uz 1 litru ūdens ņem 2 ēdamkarotes amonjaka, pēc tam zeltu noskalo un noslauka.

6. Zelta pulējamā drāniņa

Zelta pulējamā drāniņa ir ļoti noderīgs palīglīdzeklis rotaslietu spodrināšanai pēc nosusināšanas. Visērtāk tādu atrast un iegādāties interneta vietnēs.

Lai rūpētos par zelta rotaslietu izskatu, zelts jātīra regulāri, un to lieliski paveiks regulāra tīrīšana ar mikrošķiedras drāniņu.


2,113 skatījumi

Un Tavas domas par šo?